Wycieczka do Łodzi i okolic

Napisano dnia: 31. maj 2018

W dniach 28-30 maja uczniowie klas 4-7 uczestniczyli w trzydniowej wycieczce. Tym razem bardzo ceniony i lubiany p. Jacek Dopieralski zabrał naszą młodzież do Łodzi i okolic. Pierwszego dnia uczniowie odwiedzili stację Radegast, gdzie mogli poznać przejmującą historię łódzkiego getta. Potem przespacerowali się po Parku Ocalałych, w którym mogli zobaczyć tabliczki z nazwiskami osób, które przeżyły zagładę i numerami poświęconych im w parku drzew, następnie weszli na Kopiec Pamięci oraz zwiedzili Centrum Dialogu im. M. Edelmana. Tego dnia przespacerowali się także ulicą Piotrkowską oraz zobaczyli Aleję Gwiazd i pomniki słynnych łodzian. Drugi dzień wycieczki rozpoczęli zwiedzaniem łódzkiego ogrodu zoologicznego. Uczniowie mieli szczęście, gdyż pracownicy pozwolili im nakarmić wielbłądy. Cechą charakterystyczną tego ogrodu były plączące się pod nogami liczne pawie. Następnie zwiedzili Łódź przemysłowo - fabryczną, ze wspaniałym Księżym Młynem, "miastem w mieście" - kompleksem fabrycznym Karola Scheiblera, jednym z najciekawszych tego typu zabytków przemysłowych na świecie. Pan Dopieralski opowiedział historię łódzkich fabrykantów. Uczniowie mogli zobaczyć m.in.najdłuższą w Polsce przędzalnię, robotnicze famuły, beczki Grohmana i jego pałac. Następnie zajrzeli do łódzkiej "Filmówki", która wykształciła wiele gwiazd polskiej i światowej kinematografii. Dzień zakończyli wizytą w mieszczącym się w Manufakturze Eksperymentarium.  Tam uczniowie musieli się zmierzyć z zagadkami z dziedziny fizyki. Trzeciego dnia z żalem pożegnali Łódź i odwiedzili Inowłódz, gdzie zwiedzili ruiny zamku z XIV wieku, ufundowanego przez Kazimierza Wielkiego oraz romański kościół św. Idziego z XII w. Następnie przespacerowali się po Spale, poznając ciekawą historię tej miejscowości, a na końcu zwiedzili Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim - podziemny labirynt w dawnej kopalni piasku kwarcowego. Mimo upału wycieczka była bardzo udana. Na pożegnanie pan Jacek Dopieralski podarował szkolnej bibliotece wspaniały album "Wielkie rody fabrykanckie Łodzi". wszyscy niechętnie wracali do domu, nawet zmęczone panie opiekunki.